| Part Number | SMBJ6.5CA-E3 5B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 174970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ6.5CA-E3 5B |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ6.5CA-E3 5B |
|---|---|
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 7.22 V |
| Maximum Clamping Voltage | 11.2 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 53.6 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6.5 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1000 uA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ6.5CA-E3 5B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 70.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE82A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CAHE3 5A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ5.0A-E3 9AT.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ18CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ28CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ85A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Directional 3.3V 35W 2-Pin X1-DFN1006 T R Download PDF datasheet for DESD3V3S1BL-7B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 75V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ75CA-E3\\5B.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS3V3P1UP,115.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | - - |